Zamknij

artenes

Teatr Artenes

ZARYS SCENARIUSZA SPEKTAKLU pt. „KOCHAJĄC RÓŻĘ”
Teatr ARTENES, Wrocław.
Każdy z nas spotka kiedyś swoją Różę… Bez względu na płeć poszukiwań. Kogoś, kto pobudzi nas do poświęcenia w imię miłości. Nie zawsze spełnionej, nie zawsze odwzajemnionej w sposób, na jaki zasługuje. Ale właśnie ten cel, ta nadzieja jest cichym krzykiem duszy ludzkiej tęskniącej za dobrem i pięknem, za szczerością i romantycznym uczuciem znanym (nie) tylko zakochanym i artystom. I choć na co dzień ocieramy się o wszelkie dramaty ludzkiej egzystencji, walcząc przy tym i zwyciężając lub przegrywając, w głębi duszy czujemy kruchość ludzkiego bytu budzącą tęsknotę za czymś więcej. Ponadczasowość tych dylematów pokazuje, że wrażliwość emocjonalna nie jest li tylko fanaberią pięknoduchów wyrwanych z codziennej rzeczywistości. Jest intymną, choć czasem nie do końca uświadomioną stroną osobowości każdego z nas. Nie spychajmy jej więc pod sztandary nieżyciowej naiwności, nie chowajmy w szufladki pełne pamiątek z dzieciństwa. Skoro jest i woła do nas od tak wielu lat, cicha i pokorna, taka, jaką znajdziemy w utworach Antoine’a de Saint-Exupery, może w końcu warto jej posłuchać? Wszak autor Małego Księcia był arystokratą i pilotem (w tamtych realiach – kimś medialnie wielkim), ale nie kreował się na samca alfa, tylko opisywał wrażliwość duszy ludzkiej. Nie pozwólmy zatem, by i dziś wrażliwość ta musiała przebijać się przez szmer milczącego przemarszu szczurów… Niech nie zagłusza jej wycie młodych wilków… W końcu okazać się może, że świat wokół nas jest naprawdę Kosmosem pełnym tajemniczych planet, których odkrycie otworzy nas na drugiego człowieka i tym samym pozwoli rozwinąć własną osobowość…
Spektakl Teatru ARTENES nie uzurpuje sobie prawa do wykładni głębi twórczości Antoine’a de Saint-Exupery. Postanowiliśmy jednak, wykorzystując tekst oryginału i realia bliskie współczesnej młodzieży, pomóc zrozumieć ją młodemu widzowi, aby inspiracje, zawarte w powyższym tekście, zakiełkowały również w jego duszy.

SPEKTAKL ZAOPATRZONY ZOSTAŁ RÓWNIEŻ W BEZPŁATNE MATERIAŁY POMOCNICZE DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ PO OBEJRZENIU SZTUKI. OBEJMUJĄ ONE:
Opis korelacji scenariusza spektaklu z podstawą programową;
Osnowę lekcji tematycznej dla nauczyciela;
Zadania dla uczniów (w formie kart pracy) oparte na scenariuszu spektaklu.

WSZELKIE DZIEŁA TWÓRCÓW PRACUJĄCYCH DLA TEATRU „ARTENES” OBJĘTE SĄ PRAWAMI AUTORSKIMI.