Zamknij

artenes

Teatr Artenes

ZARYS SCENARIUSZA SPEKTAKLU pt. „PINOKIO”
Teatr ARTENES, Wrocław

Gdyby Carlo Collodio przewidział, jak ponadczasową postać tworzy, napisałby pewnie powiastkę filozoficzną. On jednak stworzył baśń. Piękną, bo uniwersalną i wychowawczą. A że jej treść często pasuje również do świata dorosłych? No cóż, w każdym z nas drzemie przecież jakieś dziecko: trochę leniuszek, trochę kłamczuszek – dobry, naiwny, choć nieco światem przytłoczony Pinokio…(Mówiąc na marginesie: szkoda, że nos kłamczuchom wydłuża się tylko w bajkach!).
Wróćmy jednak do warsztatu Gepetta: to tam z pracy i miłości prostego człowieka rodzi się nasz bohater, Pinokio – wymarzone dziecko. Chłopczyk jest szczery i otwarty – taki, jakim chcielibyśmy zawsze widzieć i nasze pociechy. Bo przecież dopiero cyniczny świat dorosłych sprowokuje go do mało chwalebnych uczynków. I właśnie tu uwidacznia się głębszy sens baśni – opowieść o Pinokiu pokazuje dzieciom, jak ważne w życiu są autorytety. Jak słuszne jest korzystanie z doświadczeń i nauk ludzi może mniej modnych, ale życzliwych. Starszych, a więc i bardziej doświadczonych. A co najważniejsze: tłem wszelkich przygód, bez względu na skalę psot i wybryków dziecka jest to, co dla rozwijającego się małego człowieka jest najważniejsze: bezwarunkowa i wszystko wybaczająca rodzicielska miłość. Miłość, która powołała Pinokia do życia i w najtrudniejszych chwilach dała mu oparcie przypominając, co w życiu jest najważniejsze…
Opisana w przedstawieniu Teatru ARTENES historia Pinokia dostosowana została do wymogów wychowawczych i rozwojowych najmłodszego widza. Pogodne piosenki i sposób prezentacji przygód chłopczyka zapewniają zarówno dobrą zabawę jak i przekazują jasne przesłanie wychowawcze. Oby trafiło w dziecięcą duszę jak najgłębiej!

SPEKTAKL ZAOPATRZONY ZOSTAŁ RÓWNIEŻ W BEZPŁATNE MATERIAŁY DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ PO OBEJRZENIU SZTUKI. OBEJMUJĄ ONE:

1. Opis spójności spektaklu z wytycznymi podstawy programowej;
2. Osnowę zajęć dla nauczyciela;
3. Zadania realizacyjne dla dzieci (o zróżnicowanej skali trudności) oparte na fabule przedstawienia.

WSZELKIE DZIEŁA TWÓRCÓW PRACUJĄCYCH DLA TEATRU „ARTENES” OBJĘTE SĄ PRAWAMI AUTORSKIMI.