Zamknij

artenes

Teatr Artenes

ZARYS SCENARIUSZA SPEKTAKLU pt. „PIOTRUŚ I WILK”
Teatr ARTENES, Wrocław

Spektakl „Piotruś i Wilk” oparty został na baśni Sergiusza Prokofiewa o tym samym tytule. Opowiada o przygodach chłopca Piotrusia i grupy jego przyjaciół, w tym Kaczuszki i Kotka. Dzieci żyją nieopodal lasu, postanawiają więc wyjść na wycieczkę. Tam urządzają zabawę, w czasie której niespodziewanie pojawia się nieznany nikomu gość – Wilk. Pomimo zdziwienia, gościnni przyjaciele życzliwie zapraszają go do swojego grona, ufając miłym słowom i pozytywnym deklaracjom. Po wspólnej zabawie wszyscy kładą się spać w leśnej chatce. Tymczasem Wilk ujawnia niecne zamiary i przywołuje resztę swojego stada. Szczęśliwie Piotruś budzi się i podsłuchuje ich rozmowę, po czym kryje się wraz z przyjaciółmi przed watahą. Pomimo zagrożenia, zaradny chłopiec wymyśla sposób na pojmanie Wilka. Z nastaniem dnia plan udaje się wspólnymi siłami zrealizować, co sprawia, że reszta stada, pozbawiona swojego przywódcy, ucieka. Pojmany Wilk musi się wytłumaczyć, dlaczego, pomimo serdecznego przyjęcia, okłamał i chciał skrzywdzić dzieci. Rozumie swój błąd i obiecuje poprawę. Chciał zaszkodzić radosnej gromadce, gdyż pozazdrościł im przyjacielskości, życzliwości i szczerej zabawy. W finale radość przyjaciół ze wspólnego sukcesu, podkreślenie wartości dobra, przyjaźni i wzajemnego zaufania.

Wartości promowane przez spektakl:
– odwaga, praca zespołowa, zaradność i niepoddawanie się w trudnych chwilach. – przyjaźń i dobro stanowią wartość nawet dla postaci negatywnych (dla Wilka dotychczas nieosiągalną, będącą źródłem pozytywnej zazdrości i tęsknoty).
W warstwie muzycznej widowiska pojawią się odniesienia brzmienia instrumentów klasycznych do charakterystycznych dźwięków wydawanych przez zwierzęta.

SPEKTAKL ZAOPATRZONY ZOSTAŁ RÓWNIEŻ W MATERIAŁY DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ PO OBEJRZENIU SZTUKI. OBEJMUJĄ ONE:

1. Opis spójności spektaklu z wytycznymi podstawy programowej;
2. Osnowę zajęć dla nauczyciela;
3. Zadania realizacyjne dla dzieci (o zróżnicowanej skali trudności) oparte na fabule przedstawienia.