Zamknij

artenes

Teatr Artenes

ZARYS SCENARIUSZA SPEKTAKLU pt. „BAŚNIE PANA PERRAULT”
Teatr ATRENES, Wrocław

Spektakl oparty został na trzech baśniach Charles’a Perrault, wybranych ze zbioru pt. „ Bajki Babci Gąski” („ Czerwony Kapturek”, „ Tomcio Paluch” i„ Ośla skórka” ). Zostały one spięte w jedną całość, ale bez mieszania fabuł i bohaterów (raczej na zasadzie jednoaktówek). Łącznik narracyjny stanowi postać pana Charles’a Perrault, który jest również gospodarzem spektaklu. Pojawia się bowiem na scenie, wprowadzając dzieci w kolejne historie. Towarzyszą mu również jego podopieczni – nie zawsze posłuszni przedstawiciele baśniowego świata. Po każdorazowym, krótkim wstępie autora następuje zmiana planu i odgrywana zostaje określona baśń, będąca jako taka autonomiczną całością.

Każdą opowieść wieńczy piosenka końcowa, po której na scenie pojawia się ponownie pan Perrault. Akcentuje on wyraźnie morał, płynący z przedstawionej baśni i wprowadza dzieci w kolejny tytuł. W spektaklu szeroko wykorzystano piosenki, śpiewane przez bohaterów poszczególnych historii. Całość pogodna i melodyjna, dostosowana do współczesnych wymagań wychowawczych i tradycyjnych wartości, ale też niepozbawiona wątków humorystycznych.

Inspiracje literackie:
– Charles Perrault: „ Bajki Babci Gąski”.
– Współczesne publikacje pedagogiczne dotyczące wielopłaszczyznowej edukacji i wychowania dzieci.

SPEKTAKL ZAOPATRZONY ZOSTAŁ W MATERIAŁY DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ PO OBEJRZENIU SZTUKI. OBEJMUJĄ ONE:

1. Opis korelacji scenariusza spektaklu z podstawą programową;
2. Osnowę lekcji dla nauczyciela;
3. Zadania dla dzieci (o zróżnicowanej skali trudności) oparte na scenariuszu spektaklu.Charles Perrault (ur. 12 stycznia 1628 w Paryżu, zm. 16 maja 1703 tamże) – francuski baśniopisarz epoki baroku.