Biskup warmiński Ignacy Krasicki żył w epoce, której szczytne i postępowe idee Oświecenia z trudem próbowały przebić się do świadomości warstw rządzących Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Uświęcone wielopokoleniową tradycją konserwatyzm i partykularyzm stanowiły widoczny przejaw braku refleksji nad własnymi przywarami, bezkrytycznie tolerowanymi lub wręcz podnoszonymi do rangi cnoty. Jasno dostrzegając absurdy otaczającej go rzeczywistości, dzięki wybitnej zdolności racjonalnej i celnej oceny, Ignacy Krasicki, z niedającą się podważyć logiką wytykał hipokryzją i wady, dotyczące zarówno jednostek jak i zbiorowości.
Trafność jego osądu jest tak wielka, że może skutkować jedyni zawstydzeniem i pokornym spuszczeniem wzroku. O ile czytającego stać na refleksją i obiektywne wejrzenie we własną duszą. Miał więc ksiądz biskup wielu adwersarzy, niemogących znieść celnej chłosty. Zarzucano mu niejedno, gdyż jedynie podważając autorytet można puścić mimo uszu trafną krytyką. Spór o postać biskupa warmińskiego trwa do dziś.
Spektakl Wrocławskiego Teatru Edukacji ARTENES stanowi formą rozprawy nad Ignacym Krasickim. Ukazując wielorakie aspekty jego życia i twórczości, potwierdza na nowo słuszność postaw i pogląd ów tej wybitnej Postaci Oświecenia.
Oby jego wspaniała twórczość była dla nas jedynie intelektualną ucztą!
Spektakl powstał w oparciu o biografią i twórczość biskupa warmińskiego Ignacego hr. Krasickiego.
Czas trwania spektaklu wynosi ok. 70 minut.