Zamknij

artenes

Teatr Artenes

Gdy w codziennym biegu bierzemy do ręki monetę lub banknot, nie zastanawiamy się nad symbolami na nich umieszczonymi. Są one dla nas wieloletnią oczywistością, która w żadnym stopniu nie absorbuje naszej uwagi. A przecież zarówno stylizowany orzeł jak i wizerunek któregoś z dawnych władców symbolizują ważne wydarzenia z naszej przeszłości. To, że świat otaczających nas symboli jest pewnym fundamentem, zawdzięczamy wytrwałości naszych rodziców i dziadów opowiadających nam w dzieciństwie dawne legendy i podania, a także literaturze i szkole, gdzie zamierzchłe tradycje są kultywowane i przekazywane z odpowiednią pieczołowitością i szacunkiem. Bez nich nie byłoby świadomości narodowej, nie byłoby dumy z polskości ani trwałych związków z „małymi ojczyznami”.

Wrocławski teatr Edukacji ARTENES swoim spektaklem „LEGENDY POLSKIE” pragnie sięgnąć do korzeni naszej tradycji narodowej. Przedstawiamy wybrane legendy, mające za zadanie przypomnieć młodemu widzowi osnute mgiełką tajemnicy losy naszej ojczyzny, wiecznie bijące źródło narodowej tożsamości.

Zapraszamy zatem, pamiętając, że historia tworzy się wciąż na nowo. Może i o naszych czasach opowiadać się będzie kiedyś legendy?

W spektaklu wykorzystano motywy legend opisujących korzenie polskiej państwowości ( „Jak Popiela myszy zjadły”, „O Piaście Kołodzieju”, „O Lechu, Czechu i Rusie”) oraz związanych z Krakowem („O Smoku wawelskim”) i Warszawą („Wars i Sawa”).

Czas trwania spektaklu wynosi ok. 70 minut.