Zamknij

artenes

Teatr Artenes

Teatr ARTENES jest producentem jednego ze spektakli, prezentowanych w Internetowym Teatrze TVP dla szkół, uhonorowanego specjalnym wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie European Enterprise Promotion Awards.

Spektakl „Piotruś i Wilk” oparty został na znanej baśni Sergiusza Prokofiewa o tym samym tytule. Opowiada ona o przygodach chłopca Piotrusia i grupy jego przyjaciół: Sikorki, Kaczuszki, Kotka i Krecika. Wesoła gromadka postanawia urządzić piknik, na którym niespodziewanie pojawia się nieproszony gość – Wilk.

Pomimo zdziwienia, gościnni przyjaciele życzliwie zapraszają go do wspólnej zabawy. Czas upływa szybko i wkrótce, po udanym pikniku, wszyscy kładą się spać w leśnej chatce. Tymczasem Wilk ujawnia niecne zamiary i przywołuje swoich pobratymców – resztę stada. Szczęśliwie Piotruś budzi się, po czym, widząc co się dzieje, kryje się wraz z przyjaciółmi na drzewie. Tam też, otoczeni przez stado wilków, spędzają resztę nocy. Pomimo zagrożenia zaradny Piotruś wymyśla sposób na zamknięcie Wilka w pułapce. Z nastaniem dnia plan udaje się wspólnymi siłami zrealizować, przez co reszta wilków – pozbawiona swojego przywódcy – ucieka. Zdradliwy Wilk obiecuje poprawę; chciał zaszkodzić radosnej gromadce, gdyż zazdrościł im przyjacielskości, radości i zabawy. Szczęście przyjaciół, finał z podkreśleniem wartości przyjaźni i wzajemnego zaufania.

Wartości promowane przez spektakl:
Odwaga, praca zespołowa, zaradność, pogoda ducha, niepoddawanie się w trudnych chwilach. Przyjaźń i dobro stanowią wartość nawet dla postaci negatywnych (dla nich niedościgłą, będącą źródłem zazdrości), .

SPEKTAKL ZAOPATRZONY ZOSTAŁ W MATERIAŁY POMOCNICZE DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ PO OBEJRZENIU SZTUKI. OBEJMUJĄ ONE:
1. Opis korelacji scenariusza spektaklu z podstawą programową;
2. Osnowę lekcji dla nauczyciela;
3. Zadania dla dzieci (o zróżnicowanej skali trudności) oparte na scenariuszu spektaklu.

Jak wyglądałby los grupki znajomych z podwórka, gdyby nie przyjaźń i solidarne działanie?

Na pewno nie najlepiej! Ktoś bowiem, pośr ód beztroskiej zabawy, nie dopatrzył zamknięcia furtki. Ktoś inny nie posłuchał dobrej rady starszych i tym sposobem o mało co nie doszło do prawdziwej katastrofy! Na szczęście prawdziwa przyjaźń potrafi przecież przenosić góry!

Pomimo błąd ów nieroztropnej Kaczuszki, przebiegły (nad wyraz) Wilk nie poradził sobie z zaradnym Piotrusiem i jego sprytnym druhem, Kotem. Na nic więc się zdały wilcze podstępy i nikczemne fortele – wygrała przyjaźń i wspólne działanie! A całą tą historią, ubarwioną muzyką S. Prokofiewa, poznamy dzięki twórcom i aktorom Teatru ARTENES, w imieniu których pragniemy zaprosić Was serdecznie do obejrzenia i wysłuchania melodyjnej baśni o prawdziwej przyjaźni!