Zamknij

artenes

Teatr Artenes

ZARYS SCENARIUSZA SPEKTAKLU pt. „ZAKLĘTE GRANIE”
Teatr ARTENES, Wrocław

Spektakl „Zaklęte granie” przygotowany został z myślą o problemie spędzania przez dzieci zbyt długiego czasu przed komputerem (grami). Bohaterowie tej współczesnej baśni, Tomek i Zuzia, otrzymują w prezencie wymarzone tablety. Dając je, rodzice zastrzegają, iż nie należy ich używać dłużej niż pół godziny dziennie. Złamanie tej zasady (pomijając fakt nieposłuszeństwa), może stać się przyczyna kłopotów i niebezpieczeństw.

Pewnego dnia, pod nieobecność rodziców, niepomne przestróg dzieci łamią zasady i zaczynają grać bez ograniczeń. Staje się to przyczyną wielu niespodziewanych perypetii i przygód, które sprawią, że Tomek i Zuzia zrozumieją, iż przestrogi rodziców były mądre i miały głębokie uzasadnienie. Internet i gry, choć atrakcyjne i fascynujące, nie powinny przesłaniać innych zabaw i zastępować dzieciom świadomego przeżywania najcudowniejszych lat życia.

Spektakl skonstruowano tak, by przemawiał do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko upomnieniami słownymi. Zapewnia to trwałe zapamiętanie pozytywnego przekazu. Nie zapomniano również o wszystkich atrybutach prawdziwej baśni: piosenkach, kolorowych postaciach i kostiumach oraz multimedialnych efektach scenicznych.

INSPIRACJE LITERACKIE I MERYTORYCZNE (M.IN.):
opracowanie zbiorowe: „Złota księga bajek”, wyd. Siedmiogród, Wrocław; M. Griffiths:
„Czy gry komputerowe szkodzą dzieciom?”;
M. Sokołowski: „Wpływ gier i programów komputerowych na dzieci”.
SPEKTAKL ZAOPATRZONY ZOSTAŁ W MATERIAŁY DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ PO OBEJRZENIU SZTUKI.OBEJMUJĄ ONE:
1. Opis korelacji przesłania spektaklu z podstawą programową;
2. Scenariusz lekcji dla nauczyciela;
3. Zadania realizacyjne dla dzieci (o zróżnicowanej skali trudności) oparte na fabule spektaklu.