Juliusz Słowacki
BALLADYNA, czyli rzecz o ludzkiej namiętności w wystawie tradycyjnej.
Bez wątpienia Balladyna należy do najciekawszych utworów dramatycznych literatury polskiej. Pomimo upływającego czasu przesłanie tego dzieła nie traci na wartości, co sprawia,że pojawia się na szacownych scenach w coraz to nowych odsłonach. Nie przeszkadza temu fakt umieszczenia przez autora akcji w bardziej lub mniej (zależnie od czasów) modnych realiach polskich, gdyż ponadczasową wymowę dramatu cechuje uniwersalność
psychologiczna i kulturowa.

W dorobku naszych pisarzy znajdziemy wiele wspaniałych dzieł wyjątkowych prawie wyłącznie dla nas – Polaków. Balladyna przełamuje ten stereotyp. Wystawiona po angielsku, rosyjsku czy japońsku, będzie nadal zrozumiałym i intrygującym utworem z pogranicza psychologicznego realizmu i romantycznej baśni. Wymownym wyrazem szekspirowskich fascynacji Juliusza Słowackiego, otulonych powiewem wszechobecnego ducha epoki. Wielowątkowa akcja połączona z uniwersalnym przesłaniem, zastosowanie groteski czy ironiczny (momentami) stosunek Słowackiego do autorytetów i historii, czynią ten utwór wyjątkowo żywym i wdzięcznym do interpretacji. Wystarczy zanurzyć się w meandrach juliuszowskiego wiersza – zawiłego, przenikliwego i pełnego formalnych niespodzianek…

Teatr ARTENES zaprasza na Balladynę – wspaniałą, wystawioną w wersji tradycyjnej baśń, w której romantyczna fantazja przenika i determinuje wydarzenia ze świata realnego. Mamy nadzieję, że nasza adaptacja przybliży młodemu widzowi ten znakomity utwór, nieprzypadkowo zajmujący tak poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Spektakl zaopatrzony został w materiały pomocnicze do przeprowadzenia zajęć po obejrzeniu sztuki.
Obejmują one:
1. Opis spójności spektaklu z wytycznymi podstawy programowej;
2. Osnowę lekcji dla nauczyciela;
3. Zadania realizacyjne dla uczniów oparte na scenariuszu sztuki.